28 lipca 2013

Tajemnice Biblioteki Elbląskiej

27 lipca odbył się czwarty w tym roku spacer z cyklu "Sobota z przewodnikiem". Chociaż słowo "spacer" nie jest tu najtrafniejsze. Całe spotkanie odbyło się w obrębie murów Biblioteki Elbląskiej. Poprowadziły je panie Jolanta Bulak - przewodnik PTTK oraz Małgorzata Adamowska - pracownica Biblioteki.
Dawne cele mieszkalne - obecnie wypożyczalnia dla dorosłych
Dawny Wielki Dom i Wielka Izba - obecnie czytelnia i wypożyczalnia dla dzieci

Po krótkim przywitaniu i opisaniu widocznych z zewnątrz budynków piwnicą weszliśmy do gmachu. Udaliśmy się do sali audiowizualnej, gdzie miały miejsce dwie prezentacje multimedialne. Pierwsza dotyczyła historii szpitala i kościoła św. Ducha oraz bibliotek w Elblągu. W jej trakcie przedstawiono tajemnicę "księgi elbląskiej" - podręcznej księgi sędziego krzyżackiego. Była ona w posiadaniu biblioteki lecz w okolicach 1945 roku została ona wywieziona przez SS-manów i zaginęła. Druga przedstawiała obecny zakres działań Biblioteki Elbląskiej jako instytucji kultury.
Następnie przeszliśmy do galerii Spatium Novum. Obecnie nie było w niej żadnej wystawy.

Spatium Novum

Kolejnym miejscem była Salu u św. Ducha - dawniej kościół, a obecnie miejsce organizacji koncertów, spotkań literackich czy też imprez okolicznościowych.
Sala u św. Ducha - dawny kościół


Stamtąd udaliśmy się do piwnic gdzie znajduje się dział zbiorów audiowizualnych Gotycka.pl. Można tam było zobaczyć fragmenty kamiennych fundamentów i kolumn, a także przypuszczalnie jedno z palenisk, które służyły do ogrzewania Wielkiej Izby. Przy okazji dowiedziałem się, że elbląska cegła średniowieczna miała wymiary 28x13x7,5 cm, a więc była sporych rozmiarów.
Kamienne fundamenty
Palenisko

Po zwiedzeniu czytelni, działu dziecięcego oraz wypożyczalni zbiorów naukowych poprzez wewnętrzne korytarze i klatki schodowe wyszliśmy na pierwszym piętrze oficyny i zeszliśmy na tył Kamienic Elbląskich. W nich znajduje się Sala Ślubów. Zostały one odbudowane na początku lat dziewięćdziesiątych z funduszy fundacji polsko-niemieckiej.
Oficyna na dziedzińcu biblioteki

Ostatnim punktem zwiedzania były dawne sale mieszkalne, dobudowane do zakrystii kościoła w ciągu ulicy Zamkowej. Obecnie znajduje się tam wypożyczalnia dla dorosłych.

Więcej zdjęć: Tajemnice Biblioteki Elbląskiej

Brak komentarzy:

Podobne posty

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...